Back to top


Cherbourg
Cherbourg
, France
Monday 11 February 2019
Sunday 17 February 2019
Surface
Hard
Indoor
Dotation
46,600
Tournament Edition Draws Results Stats Forecasts

Final

Ugo
Humbert
Defeats

Steve
Darcis
67(6) 63 63




Singles - Qualifications

Finals

Ugo Humbert (FRA, 1) b. Steve Darcis (BEL) 67(6) 63 63
Semi-Finals

Ugo Humbert (FRA, 1) b. Mats Moraing (GER, 12) 67(3) 64 62
Steve Darcis (BEL) b. Stefano Travaglia (ITA, 3) 67(2) 63 63
Quater-Finals

Ugo Humbert (FRA, 1) b. Oscar Otte (GER, 9) 64 64
Mats Moraing (GER, 12) b. Nicolas Mahut (FRA, 14, WC) w.o.
Stefano Travaglia (ITA, 3) b. Luca Vanni (ITA, 8) 36 63 64
Steve Darcis (BEL) b. Lukas Rosol (CZE, 6) 63 75
Round of 16

Ugo Humbert (FRA, 1) b. Alexey Vatutin (RUS, 16) 63 64
Oscar Otte (GER, 9) b. Gianluigi Quinzi (ITA, 7) 76(3) 61
Nicolas Mahut (FRA, 14, WC) b. Ruben Bemelmans (BEL, 4) 63 64
Mats Moraing (GER, 12) b. Simone Bolelli (ITA, 5) 64 75
Luca Vanni (ITA, 8) b. Benjamin Bonzi (FRA) 64 36 76(4)
Stefano Travaglia (ITA, 3) b. Baptiste Crepatte (FRA, ITF) 63 62
Lukas Rosol (CZE, 6) b. Zdenek Kolar (CZE) 63 36 60
Steve Darcis (BEL) b. Yannick Maden (GER, 2) 64 36 76(5)
Round of 32

Ruben Bemelmans (BEL, 4) b. Carlos Taberner (ESP) 36 61 62
Luca Vanni (ITA, 8) b. Uladzimir Ignatik (BLR) 61 64
Baptiste Crepatte (FRA, ITF) b. Daniel Gimeno-Traver (ESP, 13) 76(1) 62
Stefano Travaglia (ITA, 3) b. Maxime Janvier (FRA) 46 64 61
Lukas Rosol (CZE, 6) b. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA, WC) 64 62
Steve Darcis (BEL) b. Arthur De Greef (BEL, 15) 61 ret.
Yannick Maden (GER, 2) b. Raul Brancaccio (ITA, ITF) 63 61
Ugo Humbert (FRA, 1) b. Elliot Benchetrit (FRA) 76(7) 61
Alexey Vatutin (RUS, 16) b. Manuel Guinard (FRA, Q) 63 62
Oscar Otte (GER, 9) b. Filip Horansky (SVK) 75 62
Gianluigi Quinzi (ITA, 7) b. Gian Marco Moroni (ITA) 62 62
Nicolas Mahut (FRA, 14, WC) b. Alexandre Muller (FRA, ALT) 16 63 76(5)
Mats Moraing (GER, 12) b. Viktor Galovic (CRO) 64 36 61
Simone Bolelli (ITA, 5) b. Laurent Lokoli (FRA, WC) 63 63
Benjamin Bonzi (FRA) b. Rudolf Molleker (GER, 11) 76(2) 75
Zdenek Kolar (CZE) b. Alexander Bublik (KAZ, 10) 62 63
Round of 64

Elliot Benchetrit (FRA) b. Mathias Bourgue (FRA) 63 64
Gian Marco Moroni (ITA) b. Roman Safiullin (RUS, ITF) 75 62
Carlos Taberner (ESP) b. Tristan Lamasine (FRA) 76(3) 26 64
Viktor Galovic (CRO) b. Daniel Masur (GER) 62 75
Uladzimir Ignatik (BLR) b. Javier Barranco Cosano (ESP, ITF) 63 63
Baptiste Crepatte (FRA, ITF) b. Tak Khunn Wang (FRA) 76(5) 64
Maxime Janvier (FRA) b. Matteo Martineau (FRA, WC) 64 26 76(9)
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA, WC) b. Joao Domingues (POR) 62 36 76(4)
Zdenek Kolar (CZE) b. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 61 62
Steve Darcis (BEL) b. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 16 62 61
Raul Brancaccio (ITA, ITF) b. Cem Ilkel (TUR) 62 64
Manuel Guinard (FRA, Q) b. Vaclav Safranek (CZE) 75 64
Filip Horansky (SVK) b. Clement Tabur (FRA, WC) 63 61
Alexandre Muller (FRA, ALT) b. Andres Artunedo Martinavarro (ESP, ALT) 64 46 64
Laurent Lokoli (FRA, WC) b. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 46 62 62
Benjamin Bonzi (FRA) b. Riccardo Bonadio (ITA, Q) 46 62 76(6)